Vláda nespí, ale plní svoj program

Autor: Béla Bugár | 6.9.2016 o 9:35 | Karma článku: 2,73 | Prečítané:  1071x

Dnes sa začína ďalšia parlamentná schôdza. V skutočnosti je však prvou, na ktorej sú predložené vládne návrhy zákonov vychádzajúce zo schváleného programového vyhlásenia. 

Zo strany opozície, ale aj médií,  zaznievali mnohé výčitky voči nečinnosti a nepripravenosti vlády prijímať opatrenia na zlepšenie života ľudí. Musím však všetkých poopraviť, vláda od svojho uvedenia do funkcie začala pracovať na plné obrátky a výsledky v podobe návrhov zákonov, ktoré prešli riadnym legislatívnym procesom (ten mimochodom trvá štandardne niekoľko mesiacov), môžeme dnes vidieť v parlamente. Vláda predložila takmer štyridsať návrhov zákonov a medzinárodných zmlúv, ktoré sa vo viacerých oblastiach výrazne dotýkajú ľudí. Nebudem sa teraz venovať všetkým návrhom, ale dotknem sa len tých, ktoré boli, sú a aj budú prioritami strany Most-Híd, tak ako sme to tvrdili pred parlamentnými voľbami, ale aj pri rokovaniach o programových prioritách koalície.

Chcel by som tu na tomto mieste pripomenúť tri najdôležitejšie piliere programu strany Most-Híd. Právny štát, rozvoj regiónov a menšinové práva. Prvý pilier – zákony týkajúce sa právneho štátu, pripravené ministerskou spravodlivosti a podpredsedníčkou strany Most-Híd Luciou Žitňanskou sú na programe tejto schôdze. Za určitý symbol môžeme považovať návrh tzv. protischránkového zákona. Zákona, ktorý bol v jednom predvolebnom prieskume označený, ako jedno z najdôležitejších opatrení, ktoré má prijať budúca vláda. O tom, že zmena tohto zákona je potrebná, sme hovorili už pred voľbami, dokonca sme aj v minulom volebnom období navrhovali konkrétne zmeny, ktoré však vtedy neprešli. Teraz je v koalícii všeobecná zhoda na potrebe takéhoto zákona. Ďalší návrh sa týka zlepšenia a zrýchlenia vymožiteľnosti práva v podnikateľskom prostredí. A to zavedením elektronických platobných rozkazov a elektronizácie celého procesu vymáhania pohľadávok v obchodnom styku. To sú konkrétne zákony s pozitívnym dopadom pre celú spoločnosť.

Druhým pilierom programu Most-Híd je rozvoj regiónov zameraný predovšetkým na tie menej rozvinuté oblasti Slovenska. Vláda hneď po svojom nástupe začala s prípravou akčných plánov pre  okresy s vysokou nezamestnanosťou. Môžem povedať, že väčšinu výjazdových zasadnutí už má vláda za sebou a budúci týždeň ukončí svoje zasadnutia v Rožňave. V tomto období stihla a stihne navštíviť okresy Lučenec, Rimavská Sobota, Sobrance, Trebišov, Sabinov, Vranov nad Topľou, Svidník, Poltár, Veľký Krtíš, Revúcu a Rožňavu. Podpredseda Most-Híd a minister životného prostredia László Sólymos aktívne komunikuje so starostami a podnikateľmi z tohto prostredia, ktorí si veľmi cenia túto aktivitu vlády. Do týchto regiónov sa v priebehu nasledujúcich štyroch rokov investujú stovky miliónov eur a vytvoria sa tisícky pracovných miest. Je to konkrétna pomoc pre konkrétne obce a konkrétnych ľudí, ktorí v nich žijú. Zároveň sa nejedná o jednoduché, jednorazové dotácie, ale o vytvárania dlhodobých a udržateľných podmienok pre rozvoj týchto menej rozvinutých regiónov. Most-Híd je presvedčený, že Slovensko môže byť úspešné ako celok len vtedy, ak budú úspešné aj regióny, na ktoré sa doteraz možno viac zabúdalo.

Tretím pilierom je posilňovanie a ochrana menšinových práv. V tomto smere sa strane Most-Híd podarilo už pred začiatkom školských prázdnin zachrániť pred možným zánikom nielen málotriedky, ale aj ďalšie školy. Zároveň sa teraz pripravuje komplexná koncepcia financovania škôl, vrátane menšinového školstva a rieši sa rozsah výučby menšinového jazyka na základných školách. Fond na podporu kultúry národnostných menšín je už takmer hotový a onedlho bude predložený do pripomienkového konania. V programovom vyhlásení vlády sú aj ďalšie opatrenia, ktorých príprava už prebieha na jednotlivých ministerstvách. Takisto sa začína realizovať náš program na podporu rómskych komunít prostredníctvom úradu splnomocnenca vlády Ábela Ravasza.

To všetko sú konkrétne aktivity a činnosť našich predstaviteľov v tejto vláde. Preto reči o nečinnosti, či nepripravenosti, možno označiť len za prázdne reči, ktoré majú veľmi ďaleko od pravdy. Chcem na záver zdôrazniť, že Most-Híd išiel do tejto vlády s cieľom plniť náš program, o ktorom sme hovorili ľuďom pred voľbami. Tento program sme presadili v rámci koalície a tento program teraz aj plníme. Sme len na začiatku dlhej cesty, ale sme presvedčení o tom, že ľudia tento náš krok ocenia, keď to budú cítiť aj na svojich životných podmienkach. 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Majiteľ Slotovej vily robí pre Siekela

Siekel býva v byte Nosáľa, ktorý mu predtým sám predal.

Dobré ráno

Dobré ráno: Slovensko príde o 100 miliónov eur, prečo sa tak stalo

Ministerstvo školstva čelí obvineniu.

DOMOV

Kočnerovi navrhnú sprísniť väzbu, vraj ovplyvňuje vyšetrovanie

Utajený svedok predložil dôkazy proti Kočnerovi.


Už ste čítali?