Prvý krok?

Autor: Béla Bugár | 14.7.2016 o 10:46 | Karma článku: 3,17 | Prečítané:  901x

Ženy pre mňa znamenajú nádej. Nádej nato, že vnesú do riešenia neľahkých úloh a situácie vo svete a v Európe viac empatie.

Ak by som chcel charakterizovať posledný rok, rok a pol vo verejnom priestore, tak si dovolím povedať, že bol obdobím, kedy sa „svetový poriadok“ menil. A stále sa mení. Doma, v Európe, ale aj vo svete. Všetko je odrazu iné: rozhádzanejšie, niečo zlé, niečo dobré. Môj starý otec hovorieval, že veci sa dejú tak, ako sa majú.  Takže by človek nemal podliehať panike. Všetko chce čas, chladnú hlavu a zdravý rozum. Niektoré javy sa pravdepodobne budú zdať jasnejšími, pochopiteľnejšími až s odstupom času. Netreba podľahnúť jedinej pravde, jedinému hlasu a jedinej nádeji.

Okrem toho, v týchto dňoch svitá ďalšia nádej. Všetci vieme, že na čele jednej z najsilnejších krajín stojí žena – Angela Merkelová. Silná politička, ktorá sa nebojí robiť vážne, aj keď nie vždy populárne rozhodnutia. Od včera stojí žena na čele ďalšej významnej krajiny – Anglicka. Theresa Mayová. O jej kvalitách hovorí fakt, že už roky je ministerku vnútra Spojeného kráľovstva. Ak v Spojených štátoch preváži zdravý rozum nad populizmom, tak na ich čele budeme od budúceho roku vídavať tiež ženu – Hillary Clintonovú. A môže sa stať, že na čele OSN bude tiež žena, aj keď nám na Slovensku by sa páčila možno iná voľba.

Ale späť k ženám. Pre mňa znamenajú nádej. Nádej nato, že vnesú do riešenia neľahkých úloh a situácie vo svete a v Európe viac empatie. Že namiesto kriku a populistických triád ( každá z nich má skúsenosti so svojimi „populistami“) vnesú zdravú politickú debatu do verejného priestoru. Že ich videnie a nebojím sa povedať, že aj šarm, prekryjú nedozreté egá niektorých pseudo-politikov. Že ich vysoko vyvinutý zmysel pre zodpovednosť pomôže vrátiť tvorivý pokoj za rokovacie stoly. Potrebuje to každá jedna krajina, ale aj Európa a svet. Dnes viac, ako hocikedy od čias pádu železnej opony.

Nedá mi neparafrázovať ich slávnu predchodkyňu Margaret Thatcherovú. Tá onoho času vyhlásila, že keď chcete o niečom diskutovať, dajte to chlapom, keď chcete niečo urobiť, dajte to žene. V Európe potrebujeme nový vietor, správne kormidlo a jasné pravidlá a ciele. Dnes Európa aj svet musí nastúpiť na novú cestu. Dámy na čele tých najsilnejších svetových hráčov môžu byť prvým krokom na tejto ceste. A my, páni na politickom bojisku by sme sa na tieto kroky mali tešiť a pomáhať im.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Sagan vracia milióny, ktoré doňho investovali. Jeho šéf je spokojný

Bývalý nemecký cyklista Ralph Denk založil pred siedmimi rokmi amatérsky tím, teraz je medzi elitou. Aj vďaka Saganovi.

EKONOMIKA

Ako narastú platy vo Volkswagene a čo s obednou pauzou

Finálna dohoda je pri tretej tarifnej triede vyššia.

EKONOMIKA

Vážny podivne nakúpil pre Sociálnu poisťovňu ďalšie autá

Poisťovňa tvrdí, že nové autá musela nakúpiť.


Už ste čítali?