Prvý krok?

Autor: Béla Bugár | 14.7.2016 o 10:46 | Karma článku: 3,17 | Prečítané:  1016x

Ženy pre mňa znamenajú nádej. Nádej nato, že vnesú do riešenia neľahkých úloh a situácie vo svete a v Európe viac empatie.

Ak by som chcel charakterizovať posledný rok, rok a pol vo verejnom priestore, tak si dovolím povedať, že bol obdobím, kedy sa „svetový poriadok“ menil. A stále sa mení. Doma, v Európe, ale aj vo svete. Všetko je odrazu iné: rozhádzanejšie, niečo zlé, niečo dobré. Môj starý otec hovorieval, že veci sa dejú tak, ako sa majú.  Takže by človek nemal podliehať panike. Všetko chce čas, chladnú hlavu a zdravý rozum. Niektoré javy sa pravdepodobne budú zdať jasnejšími, pochopiteľnejšími až s odstupom času. Netreba podľahnúť jedinej pravde, jedinému hlasu a jedinej nádeji.

Okrem toho, v týchto dňoch svitá ďalšia nádej. Všetci vieme, že na čele jednej z najsilnejších krajín stojí žena – Angela Merkelová. Silná politička, ktorá sa nebojí robiť vážne, aj keď nie vždy populárne rozhodnutia. Od včera stojí žena na čele ďalšej významnej krajiny – Anglicka. Theresa Mayová. O jej kvalitách hovorí fakt, že už roky je ministerku vnútra Spojeného kráľovstva. Ak v Spojených štátoch preváži zdravý rozum nad populizmom, tak na ich čele budeme od budúceho roku vídavať tiež ženu – Hillary Clintonovú. A môže sa stať, že na čele OSN bude tiež žena, aj keď nám na Slovensku by sa páčila možno iná voľba.

Ale späť k ženám. Pre mňa znamenajú nádej. Nádej nato, že vnesú do riešenia neľahkých úloh a situácie vo svete a v Európe viac empatie. Že namiesto kriku a populistických triád ( každá z nich má skúsenosti so svojimi „populistami“) vnesú zdravú politickú debatu do verejného priestoru. Že ich videnie a nebojím sa povedať, že aj šarm, prekryjú nedozreté egá niektorých pseudo-politikov. Že ich vysoko vyvinutý zmysel pre zodpovednosť pomôže vrátiť tvorivý pokoj za rokovacie stoly. Potrebuje to každá jedna krajina, ale aj Európa a svet. Dnes viac, ako hocikedy od čias pádu železnej opony.

Nedá mi neparafrázovať ich slávnu predchodkyňu Margaret Thatcherovú. Tá onoho času vyhlásila, že keď chcete o niečom diskutovať, dajte to chlapom, keď chcete niečo urobiť, dajte to žene. V Európe potrebujeme nový vietor, správne kormidlo a jasné pravidlá a ciele. Dnes Európa aj svet musí nastúpiť na novú cestu. Dámy na čele tých najsilnejších svetových hráčov môžu byť prvým krokom na tejto ceste. A my, páni na politickom bojisku by sme sa na tieto kroky mali tešiť a pomáhať im.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Majiteľ Slotovej vily robí pre Siekela

Siekel býva v byte Nosáľa, ktorý mu predtým sám predal.

Dobré ráno

Dobré ráno: Slovensko príde o 100 miliónov eur, prečo sa tak stalo

Ministerstvo školstva čelí obvineniu.

DOMOV

Kočnerovi navrhnú sprísniť väzbu, vraj ovplyvňuje vyšetrovanie

Utajený svedok predložil dôkazy proti Kočnerovi.


Už ste čítali?