Zmenám sa nemôžeme vyhýbať

Autor: Béla Bugár | 29.4.2016 o 13:28 | Karma článku: 2,68 | Prečítané:  944x

Uplynulé dva mesiace sa slovenského verejného života – a nielen jeho – dotklo viacero zásadných zmien. 

O tom, že boli zásadnými, svedčí aj silná a veľmi emotívna diskusia hlavne na sociálnej sieti a v online priestore. Ubúdajúcimi dňami sa zdá, že väčšina obyvateľov dokáže sa s týmito zmenami vysporiadať, dokáže ich pochopiť. Ostáva veriť, že sa tak stane aj u časti politickej opozície. Ostáva veriť, že sa od nekonečného urážania vládnych strán a politikov začneme venovať veciam, kvôli ktorým nás do parlamentu zvolili.

Priznám sa, zmeny, ktorých sme súčasťou, boli aj pre nás zaťažkávajúce. Teraz, keď vášne pomaly upadajú, je jasné, že zmeny v spoločnosti sa dejú aj bez toho, aby sme si ich želali. Podstatné z môjho pohľadu je však to, či ich dokážeme akceptovať. Skúsme sa zamyslieť nad tým, či je zradou a neodpustiteľným hriechom spolupráca ľavice a pravice  alebo spolupráca národnej strany so stranou, ktorá zastupuje aj záujmy národnostných menšín. Bez toho, aby sme konkretizovali spolupracujúcich. Podľa mňa nie je. Skúsme sa zamyslieť, či je zradou, ak sa politická strana snaží presadiť svoj program a keď sa jej to podarí, ide do vlády. Podľa mňa nie je. Ak sa zmení volebné správanie občanov, na čom majú leví podiel hlavne strany, ktoré  roky kričia o „zlých politikoch“, tak nemôžeme byť prekvapení z tvrdej príučky v podobe volebných výsledkov.  Na túto zmenu môžete reagovať tak, že neprijmete mandát, a budete ho vracať v podobe predčasných volieb dovtedy, kým sa volebný výsledok nebude zhodovať s vašim želaním. Alebo môžete tieto zmeny akceptovať a snažiť sa ich využiť v záujme realizácie sľubov, ktoré ste dali občanom vo voľbách. Teda, že konkrétnymi krokmi budete bojovať za právny štát, proti korupcii a urobíte nevyhnutné efektívne zmeny pre fungovanie školstva, zdravotníctva a pre dôstojný život občanov v regiónoch.

Ak pre zmenu a kvôli nej je potrebná spolupráca, zdravé kompromisy, tolerancia a slušnosť, tak sa k tejto spolupráci hlásim. Aj v zmenených podmienkach. Dúfam, že možno raz táto spolupráca, snaha o viditeľné a citeľné výsledky prinesú so sebou aj ďalšie zmeny – koalíciu a opozíciu, ktoré sa navzájom rešpektujú a uznávajú, korektnú, odbornú a meritórnu diskusiu medzi opozíciou a koalíciou, rešpektovanie iného názoru  a vytesnenie nenávisti z politickej práce. Ja sa o to každopádne budem neustále pokúšať.

Uvoľní sa tým energia, ktorú budeme potrebovať nielen na prácu počas predsedníctva Slovenska v EÚ, ale hlavne na to, aby sme zabránili zmenám tam, kde ich nesmieme pripustiť – v intenzite boja a výchovy proti extrémizmu a jeho nárastu, pri ohrozovaní občianskej spoločnosti a demokracie. Sledujúc dianie v Európe a okolitých štátoch by sme si na to mali dať veľmi veľký pozor. Inak všetko to, čo robíme, môže v jeden deň stratiť zmysel. 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Majiteľ Slotovej vily robí pre Siekela

Siekel býva v byte Nosáľa, ktorý mu predtým sám predal.

Dobré ráno

Dobré ráno: Slovensko príde o 100 miliónov eur, prečo sa tak stalo

Ministerstvo školstva čelí obvineniu.

DOMOV

Kočnerovi navrhnú sprísniť väzbu, vraj ovplyvňuje vyšetrovanie

Utajený svedok predložil dôkazy proti Kočnerovi.


Už ste čítali?