Od „stability“ k stagnácii a chaosu

Autor: Béla Bugár | 29.4.2015 o 0:00 | (upravené 5.8.2015 o 15:17) Karma článku: 2,14 | Prečítané:  1944x

Hovorí sa, že existujú 3 druhy pravdy. Tá moja, tá tvoja a pravda. Dovolím si doplniť toto tvrdenie: na tú skutočnú pravdu skôr alebo neskôr vždy príde. 

Udalosti posledných dní na slovenskej politickej scéne mi žiaľ, dali za pravdu.

Vládna strana Smer sa od roku 2012 prezentuje, ako tá, ktorá je  „na rozdiel od rozhádanej pravice“ schopná zabezpečiť stabilitu krajiny. Podsúva občanom pocit, že táto stabilita robí zo Slovenska pod ich vedením oázu pokoja a rozumu v Európe. Most-Híd a ja osobne tvrdíme naopak, že tento stav je v horšom prípade chaosom a v lepšom prípade stagnáciou.

Čo sa vlastne stalo okrem toho, že vláda svojou trojročnou nečinnosťou umožnila úžernícke správanie sa stavebného giganta Váhostav voči živnostníkom a malým subdodávateľom? Odrazu sa Smer, ktorý neohrozene vládne tejto krajine takmer desať rokov,  dostal pod obrovský tlak.  Pri svojom prvom vládnutí mali na podobné situácie jednoduché riešenie. Všetky „prúsery“ hodili na svojich koaličných partnerov – vtedy SNS a HZDS. Odrazu ale nemá poruke vinníka. Tak ho rýchlo vytvoril. S nasadením sebe vlastným – médií, redaktorov, amerických odborníkov na korupciu a neviem koho všetkého ešte. A v tejto chvíli skutočne nie je dôležité to, či platí moja alebo ich pravda. Dôležitá je tá skutočná: nečinnosť Smeru sa obrátila proti nim  sa obrátila proti nim a proti ich mecenášom.

Absencia systémových krokov u vlády Smeru, nie je totiž len rečníckym konštatovaním. Teraz sa to ukázalo v plnej miere. Pred rokom sme Smer na tento možný problém upozorňovali a predkladali sme návrhy novely. Znamenali by systémové vylepšenie zákona o reštrukturalizácii. Ak by Smer zostúpil z piedestálu, dal si povedať, situácia živnostníkov, dodávateľov Váhostavu by nemohla dospieť do tohto štádia. Je pravdou, že naše návrhy nehľadeli na záujmy veľkých a mocných, ale od sociálno-demokratickej vlády by sme očakávali pochopenie pre tento krok. Žiaľ nestalo sa tak.

Poznáte to: každá moc korumpuje a absolútna moc korumpuje absolútne. Robert Fico buduje na Slovensku demokraciu tzv. východného typu, ktorá je založená na prerastaní biznisu a politiky do jednej šedej zóny, ktorá je síce neviditeľná, ale má zásadný vplyv na politické rozhodnutia Smer len vyvoláva dojem, že s korupciou bojuje – hovorí, čo všetko spravili ale podstatné je to, čo nespravili, pretože jeho záujmom je tento systém udržať, a nie zmeniť.

Nedá sa všetko nahradiť marketingovými výkrikmi. Nedá sa donekonečna mrhať verejnými zdrojmi.  Ak sa systémovo nepristúpi k riešeniu vážnych tém, v spoločnosti bude narastať napätie a polarizácia. Zodpovední politici by si to mali uvedomiť.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Dobré ráno

Dobré ráno: Hrozí vojna medzi USA a Iránom?

Ropné zariadenie v Saudskej Arábii zbombardovali drony.


Už ste čítali?