Rast nie sú len čísla (alebo čo musí prísť po ére Smeru)

Autor: Béla Bugár | 11.6.2015 o 0:00 | (upravené 5.8.2015 o 15:15) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  365x

Pobavili ma reakcie Roberta Fica na našu kampaň, v ktorej deklarujeme snahu o rast Slovenska v budúcnosti. Vyčítal nám, že nehovoríme pravdu. Veď „Slovensko rastie!“ 

Táto reakcia zároveň veľmi dobre ilustruje aj zásadný rozdiel v ponímaní rastu medzi stranou Most-Híd a vládnou stranou Smer.

Vládna strana zúžila tento pojem na diskusiu o zlomkových posunoch v zamestnanosti, čerpaní eurofondov alebo v kilometroch naplánovaných diaľnic. Rast v našom ponímaní určite nie sú  premrhané verejné zdroje na nesystémové kupovanie voličov – od študentov až po dôchodcov. Pre nás rast neznamenajú ani peniaze rozdané na výjazdových zasadnutíiach vlády primátorom a starostom za vládnu stranu. Pre nás nositeľmi rastu nie sú ani jednorazové sociálne balíčky a účelové dotácie na „udržanie zamestnanosti“ . Rast nie je ani sanovanie dlhov stavebným gigantom, ktorých jediným cieľom je ovládnuť verejné obstarávania, odčerpávať verejné zdroje a ktorých majitelia majú pritom dostatok prostriedkov, aby si svoje záväzky zaplatili aj sami. Pre nás nie sú nositeľmi rastu rýchlo kvasené agentúry na „správne“ čerpanie eurofondov.

Čo teda znamená rast pre Most-Híd? Je to pozitívny pohyb v najširšom slova zmysle. V našom ponímaní rast znamená pohyb vpred. Rast je keď veci fungujú a prinášajú aj výsledky. Rast je nastavenie latky, ktorú už nebudeme podliezať. Znamená zmenu nálady v celej spoločnosti, v kultúre, v spoločenskom živote, v školstve, v zdravotníctve. Rast totiž nie je o pocitoch vládnej strany, ani žiadneho politika. Rast je o pocite celej spoločnosti, ktorý sa neudeje na základe sebachvály ministrov, či prekresľovaním makroekonomických čísiel. Je to stav, pocit, keď sa slobodnejšie a lepšie dýcha každému, nielen vyvoleným. Keď mladí ľudia neodchádzajú z krajiny, lebo v nej nevidia perspektívu. Keď mladé rodiny nemajú strach z budúcnosti. Keď slabší majú pocit právnej istoty a starí ľudia sa neboja zostarnúť. Rast sú dostupnejšie jasle, materské škôlky alebo sociálne služby. Rast je vyšší počet kvalitných škôl a nie škôl, ktorých absolventov zamestnávatelia nechcú príjmať  Rast sú kratšie súdne konania, lepšia vymožiteľnosť práva a dôveryhodnejšie súdnictvo.

Po Smere musí na Slovensku nastúpiť obdobie vytvárania podmienok pre rast. Zažili sme už raz obdobie reforiem a rastu. Nebolo síce ľahké, ale určite bolo zmysluplné. Politici, aj gazdovia a sluhovia verejnosti, ale aj politické strany budú musieť robiť viacej správnych a menej populárnych vecí.  Bez toho nevytvoríme zo Slovenska inšpiratívne prostredie, kde sa oplatí žiť, pracovať a tvoriť.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Majiteľ Slotovej vily robí pre Siekela

Siekel býva v byte Nosáľa, ktorý mu predtým sám predal.

Dobré ráno

Dobré ráno: Slovensko príde o 100 miliónov eur, prečo sa tak stalo

Ministerstvo školstva čelí obvineniu.

DOMOV

Kočnerovi navrhnú sprísniť väzbu, vraj ovplyvňuje vyšetrovanie

Utajený svedok predložil dôkazy proti Kočnerovi.


Už ste čítali?