Vráťme Ústavu SR na piedestál!

Autor: Béla Bugár | 1.9.2014 o 8:00 | Karma článku: 7,08 | Prečítané:  751x

Oslava žiadnej udalosti by sa nemala zúžiť na povinnú jazdu, povinnú kyticu, povinný sviatok. Udalosti si môžeme pripomínať jeden deň v roku, ale skutočnou oslavou je to, ak sa nimi nesú práve naše všedné dni.

Žiaľ do takejto polohy sa dostala aj Ústava Slovenskej republiky. „Oslávime“ ju v jeden deň a 364 dní ju využívame, používame a miestami aj zneužívame tak, ako sa nám práve zachce. Keď nám to vyhovuje tak sa na ňu odvolávame, keď nám to nevyhovuje tak na ňu zabúdame a najnovšie, keď nám začnú klesať preferencie, tak do nej natlačíme všetko od výmyslu sveta:  ochranu vody, jeden mandát či sudcovské previerky - to všetko sú veci, ktoré, keď treba, sa dajú a majú riešiť zákonmi. 

                Čudujeme sa, prečo sa necítia všetci naši občania tak úprimne povznesene pri Ústave SR ako napríklad Američania pri svojej ústave? Odpoveď je veľmi jednoduchá – lebo k tvorbe ústav vo vyspelých demokraciách sa pristupuje zodpovedne, ako k základnému zákonu krajiny.   Na rozdiel od nás, kde už pri koncipovaní ústavy prevládali politické mocenské hry namiesto dôkladnej prípravy materiálneho jadra ústavy, namiesto zakotvenia demokratických občianskych princípov, ktoré sú hodné vyspelej demokratickej krajiny v 21. storočí.  A žiaľ sa to s ňou vlečie ďalej. Lebo tí, ktorí sú pri moci si vždy myslia, že ústava je len nástrojom na zabezpečenie, resp. ochranu ich mocenského postavenia. Preto sme svedkami účelových noviel ústavy. Takúto prax ja odmietam. Som presvedčený o tom, že nezmyselné znevažovanie ústavy musí prestať. Spoločnou zodpovednosťou politikov je, aby podnikli kroky, ktoré zamedzia ďalšiemu znevažovaniu ústavy.

                Slovensko a jej občania si zaslúžia ústavu, ktorá nebude rozdeľovať, ale spájať, ktorá bude nespochybniteľne a jasne garantovať základné ľudské práva a rovnosť šancí pre každého. A tak máme šancu veriť, že budúce generácie budú v 1. septembri skutočne vidieť deň, keď si uctia ústavu a budú podľa nej aj žiť. Politikov nevynímajúc. Slovensku to úprimne želám.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Žiadne potraviny a autobus raz za týždeň. Okraj kraja, na ktorý sa zabudlo

Ľudia v Prešovskom samosprávnom kraji o práci župana veľa nevedia. Trápia ich najmä cesty a nezamestnanosť, ale aj životné prostredie.

EKONOMIKA

Sagan či Hantuchová sa budú plateniu daní vyhýbať ťažšie

Ministerstvo chce zabrániť presunu ziskov.

Čo je nové na SME

SMEnaživo: Diskusia s kandidátmi na bratislavského župana

Príďte dnes o 18.00 diskutovať.


Už ste čítali?