Luxus zabúdania

Autor: Béla Bugár | 21.8.2014 o 9:33 | Karma článku: 7,55 | Prečítané:  1121x

Celá Slovenská verejnosť si v nasledujúcich dňoch pripomenie okrem iného jeden z tmavších momentov histórie. Dnes, 21. augusta, je to presne 46 rokov od vpádu sovietskych a „bratských“ vojsk na územie vtedajšieho Československa. 

Myslím si, že na každú historickú udalosť by sme mali spomínať v prvom rade preto, aby sme nezabúdali. August roku 1968 ako keby sa z tejto kategórie „nezabúdania“ vymanil. Aspoň mám taký pocit, keď sledujem vyjadrenia a postoje našich vládnych činiteľov k sankciám EÚ voči Rusku, ktoré sú odpoveďou na jeho mocenské správanie sa voči Ukrajine.

            Že prečo si to myslím? Pretože aj keď som v roku 1968 bol len dieťaťom, pamätám si tieto udalosti. Viem, čo pre mňa ako dieťa znamenali cudzie tanky a vojaci na uliciach. A pamätám si ako rodičia, dospelí hovorili o tom, že „všetci sa na nás vykašľali, nikto nám nepomáha“. Aj hodnotenia niektorých politológov hovorili o tom, že Západ nás nechal napospas Rusom, tak isto, ako Maďarov v r. 1956.  Čiže trápilo nás, že svet, to demokratické spoločenstvo nás nechali v štichu. Áno, vtedy išlo o nás, dotýkalo sa nás to veľmi citlivo.

Aj preto neviem akceptovať postoj premiéra a členov vlády tejto krajiny, ktorí najprv zdvihnú ruku za sankcie v Bruseli, a keď sú od neho dostatočne ďaleko, tak tieto sankcie kritizujú. Ako sa v našich končinách hovorí: Kade vietor, tade plášť.

            Zabúdame? Teraz, keď sa mocenské praktiky zas jedenkrát rozmáhajú a tzv. „západné spoločenstvo“ zakročí voči týmto praktikám – podotýkam „iba“ ekonomickými sankciami – odrazu tento zákrok odsudzujeme? Bránime toho, kto o našu ochranu ani nestojí. Lebo je veľký, mocný a neohroziteľný. A primerane tomu sa správa: anektuje územia a poskytuje bratskú pomoc.  Z ktorého sa ale tak isto môže vyvinúť niekoľkoročné tvrdé, bratské objatie. Ale teraz sa to netýka nás. Tak sa môžeme správať nezodpovedne?  Zabúdanie nás nezbavuje zodpovednosti.  Nemôžeme byť chrumkavým európskym politikom a nebojácnym priateľom Ruska naraz. Lebo to nejde.

Proti zabúdaniu neexistuje liek. Existuje len ochota nezabúdať. A tá dnes v niektorých krajinách evidentne chýba. Na úrovni vládnej moci na Slovensku určite.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Nespávajú, aby mohli prekladať titulky. Zadarmo a za pár hodín

I love you, povie filmová postava a v titulkoch sa objaví: Ja láska vy.

DOMOV

Bývalý minister práce Mihál odchádza z SaS, pre postoje Sulíka

Mihál vraj nesúhlasí s niektorými postojmi predsedu strany Sulíka.

DOMOV

Žena, ktorá močila na Korán, ohrozila bezpečnosť Slovenska

Na videu obvinenej viala v pozadí slovenská vlajka.


Už ste čítali?