Opusťme mantinely!

Autor: Béla Bugár | 6.8.2014 o 10:53 | (upravené 6.8.2014 o 11:05) Karma článku: 5,02 | Prečítané:  919x

Od obdobia medzi dvomi kolami prezidentských volieb je verejnosť intenzívne masírovaná myšlienkou tzv. „novej politiky, nových tvárí“ .

Vedome sa v mysliach ľudí buduje zjednodušený obraz: čo je nové je dobré – čo je staré je zlé. A denno-denne sa to ilustruje hlavne politikmi, politickými stranami a verejným životom na Slovensku.

Už pri prvých analýzach „pozorovateľov“ v jednom súkromnom médiu ma  zaskočila táto schéma, ktorá bola niekoľkokrát spomínaná ihneď po zatvorení volebných miestností v prvom kole prezidentských volieb. Budilo to zdanie až neprofesionality a takého rojčenia nad geniálnym výsledkom jedného z prezidentských kandidátov. A odvtedy neprejde deň, aby nebola prítomná v médiách. Na základe tejto „spoločenskej objednávky“ vznikajú strany, dokonca sa prebúdzajú dávno zabudnuté.

Tak ako v živote, ani v politike neplatí, že jeden človek, jedna strana prinesie spasiteľa a všetko zlé sa na dobré obráti. Je to vždy len želaný stav, želané videnie a v mnohých prípadoch prinesie aj sklamania. To je to posledné, čo by som ale občanom Slovenska želal.

To čo občanom Slovenska ale želám, je menej mantinelových rozhodnutí. Odmietam delenie politikov a politických strán na nové a staré. Pre mňa, a verím, že aj pre väčšinu našich voličov a sympatizantov,  je kritériom posudzovania skôr to, čo daný politik a daná politická strana položí na stôl. Ako dodrží sľuby, aký je to partner. Žiaľ posledné roky boli skôr o mantineloch: od pravici k ľavici, od starých k novým, od liberálov ku konzervatívcom a mohol by som takto pokračovať. Slovensku nesvedčí mantinelové politizovanie.

Slovensku viac svedčí konsolidovaná, zodpovedná politická práca na priamke od občana k vízii. K obrazu budúcnosti, kde chceme túto krajinu a jej občanov vidieť o päť, desať rokov. Je to málo populárne, málo viditeľné, ale má to zmysel.  Bez cieľa je všetko ostatné len výkrikom do tmy, je len sebaprezentáciou a občania z takejto politiky a z takéhoto zaťažovania verejného života nemajú nič.  Vízia žiaľ Slovensku chýba.

My trpezlivo, už skoro rok predstavujeme svoju Občiansku víziu 2016. Časť po časti. Celok je viditeľný aj na stránke Most-Híd. Že o tom málo vidieť v médiách? Áno, lebo sa médiám podarilo za rok nájsť len 2 (slovom dva) podotýkam menej podstatné veci. Je mi to ľúto, lebo sú v nej kroky a plány, ktoré hovoria o tom, ako strana Most-Híd vidí Slovensko budúcnosti, ako chce riešiť problémy, ktoré nás trápia. Je to náš program, o presadzovanie ktorého sa budeme snažiť.

Lebo to je podstatné, o to ide. Ako chceme aby vyzerala táto krajina a život jej občanov. To je úloha politiky, politikov. Detektor lži patrí „sherlockom holmesom“. Treba ho tam nechať.  

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Nespávajú, aby mohli prekladať titulky. Zadarmo a za pár hodín

I love you, povie filmová postava a v titulkoch sa objaví: Ja láska vy.

DOMOV

Bývalý minister práce Mihál odchádza z SaS, pre postoje Sulíka

Mihál vraj nesúhlasí s niektorými postojmi predsedu strany Sulíka.

DOMOV

Žena, ktorá močila na Korán, ohrozila bezpečnosť Slovenska

Na videu obvinenej viala v pozadí slovenská vlajka.


Už ste čítali?