Smer zabúda na pokoru a zodpovednosť. O rok a pol mu môžu chýbať

Autor: Béla Bugár | 11.7.2014 o 11:21 | Karma článku: 6,22 | Prečítané:  1262x

Napriek tomu, že mocenská mašinéria Smeru pokračovala aj na ostatnej parlamentnej schôdzi,  strane Most-Híd sa podarilo presadiť zákon, ktorý pomáha vyše miliónu alergikov.

Na ostatnej schôdzi NR SR v parlamente prešiel návrh našich poslancov, Józsefa Nagya a Eleméra Jakaba, ktorým sme pomohli takmer miliónu občanom. Konkrétne alergikom. Nestáva sa naozaj často, aby vládny Smer zahlasoval za opozičný návrh, nám sa to v aktuálnom volebnom období stalo celkovo iba tretíkrát. Ide v ňom o účinnejšiu likvidáciu silného alergénu - Ambrózie palinolistej. Novelou sme odstránili nedostatky v zákone o ochrane prírody a krajiny, čo je však, bohužiaľ, jediný dôvod na radosť.

Poslanci väčšinového Smeru v pléne opäť demonštrovali pozíciu moci a pripomienky či návrhy opozície, vrátane návrhov Most-Híd, ku viacerým kľúčovým témam, znova úspešne odignorovali. Dokonca prelomili aj veto prezidenta, ktorý odmietol podpísať schválenú novelu Zákona o sudcoch a prísediacich.  Podpredsedníčka našej strany, Lucia Žitňanská opakovane kritizovala, že voľby predsedu Súdnej rady SR, jej podpredsedu, či všetky hlasovania súdnej rady o personálnych otázkach sudcov by mali byť podľa tohto zákona znovu neverejné. Strana Most-Híd, rovnako, ako pán prezident totiž vníma, že justícii pomôže len dôkladná verejná kontrola a tlak verejnej mienky, ktorý ale bez osobnej zodpovednosti členov Súdnej rady za svoje hlasovania nebude účinný. 83 poslancov Smeru zabuchlo dvere justície pred verejnosťou a prelomilo veto prezidenta. Dá sa predpokladať, že zákon tak či tak skončí na Ústavnom súde, ale strana Smer ukázala pri tomto hlasovaní , že očista justície je to posledné, o čo im ide.

Ani našu snahu pomôcť slabším sa bohužiaľ presadiť nepodarilo. Lucia Žitňanská s návrhom novely zákona, ktorý mal chrániť záujmy malých subdodávateľov – živnostníkov pri reštrukturalizácii podnikov (v tomto prípade najmä Doprastavu) na poslednej schôdzi neuspela. Myslíme si, že aj pri reštrukturalizáciách a konkurzov podnikov by sme slabších podržať mali. Poslanci Smeru tento zákon zmietli zo stola bez toho, aby vôbec povedali jediný argument, prečo s tým majú problém. Jednoducho: bez akejkoľvek diskusie bol dobrý zákon Lucie Žitňanskej, tak ako mnoho iných doteraz,  odmietnutý...

Diskusia však nechýbala k návrhu na novelizovanie Zákona o štátnom jazyku Slovenskej republiky, ktorý predložil poslanec za SaS Peter Osuský. V rozprave k tomuto k návrhu, ktorý strana Most-Híd podporila, ma však doslova šokoval poslanec Smeru Dušan Jarjabek, ktorý vo svojom vystúpení definoval príslušníkov národa cez genetiku! Jarjabek označil za nebezpečné, že sa Osuský pokúša presadiť dvojjazyčné označenia obcí, či to, aby sa v školách a v školských zariadeniach, v ktorých sa výchova a vzdelávanie uskutočňuje v jazyku národnostných menšín pedagogická dokumentácia viedla v jazyku príslušnej národnostnej menšiny. Jarjabkov diskusný príspevok naozaj nemôžem označiť inak, ako návrat nacionalistickej fóbie typu SNS, do parlamentu.

Na poslednej schôdzi zarezonoval aj tzv. Zákon o vode, ktorým vláda pripravuje pre občanov ďalšie zdražovanie. Viacerí naši poslanci na pôde NR SR zdôraznili, že tento vládny návrh ľuďom jednoznačne poškodí – predraží  ceny slovenských minerálnych vôd, ovocia a zeleniny a umožní kšeftovanie s vodou zopár vyvoleným „podnikateľom“. Správanie sa Ficovho Smeru v rozprave trefne vystihol Zsolt Simon, keď povedal, že táto vláda nie je ochotná občanom obetovať ani toľko, čo za jeden deň bezplatne pretečie do Maďarska Dunajom. Smutné, kruté - ale pravdivé.

To, že tzv. Zákon o vode má nedostatky, napokon nepriamo priznali aj jeho predkladatelia. Fico totiž s ministrom životného prostredia vyhlásili, že kvôli nemu novelizujú aj ústavu a veria, že im v tom opozícia vďačne pomôže. Tak toto bol pre mňa takisto šok! Smer by už, zdá sa, menil ústavu na každej parlamentnej schôdzi. Pripomínam, že Ústava nie je trhací kalendár, alebo ak chcete status na Facebooku, ktorý budem meniť kedy, sa mi zachce. To, čo robia niektorí politici s našim základným zákonom, je politický diletantizmus a hrubá neúcta k občanom tejto krajiny.

Smer svoju pravú tvár ukázal počas posledného rokovania NR SR aj ďalšou snahou, ktorú samozrejme, aj úspešne zavŕšil.  Poslanci vládnej strany pozmeňujúcim návrhom zo zákona o DPH odstránili opatrenie, podľa ktorého sa daň z pridanej hodnoty pri poklese deficitu pod 3 % hrubého domáceho produktu mala znížiť na pôvodných 19 %. Občania sa teda zbytočne tešili, že na DPH zaplatia menej. Fico povedal, že „nebude plniť gágory obchodníkov“. Akoby teda obchodníci, podnikatelia alebo farmári ani neboli občanmi tejto krajiny. Nehovoriac o tom, že to bolo práve zvýšenie DPH, pre ktorú Fico podrobil vládu Ivety Radičovej tvrdej kritike s tým, že to ľuďom prinesie zdražovanie.  Znížte z 20 na 19 % DPH, bude to mať priaznivý účinok na vývoj cien všetkého,“ boli slová Fica ešte v júni 2011 pre verejnoprávnu televíziu, ktoré iba potvrdzujú, že súčasný premiér mení svoju rétoriku vždy tak, ako sa mu to práve hodí...

Mocenská mašinéria Smeru teda pokračovala aj na poslednej parlamentnej schôdzi. Dobrou správou z ostatného rokovania je azda fakt, že nový prezident nepodpisuje automaticky každý schválený zákon. A dobrou správou v neposlednom rade je aj to, že Most-Híd ostáva v plnej sile. Józefa Nagya, ktorý sa stal poslancom Európskeho parlamentu nahradil Péter Vörös. Apropo, keď som už spomenul nášho europoslanca, teším sa, že aj v Bruseli ostáva aktívny. Nagy už stihol ukázať, že aj malé krajiny môžu ovplyvňovať politiku EÚ – v Európskej ľudovej strane sa mu totiž podarilo presadiť sedem priorít. Keď vezmem do úvahy, že program najväčšej politickej frakcie v Európskom parlamente má spolu  46 bodov, tak rozhodne možno hovoriť o veľkom úspechu.

                Do letných prázdnin ideme teda s jedným staronovým pocitom: Smer v parlamente valcuje ďalej. S jedným poznaním: Smer začal svoju volebnú kampaň.  A s jedným nemenným predsavzatím: Most-Híd, napriek tejto konštelácii urobí všetko preto, aby, sa darilo presadzovať dobré a prospešné návrhy našich poslancov.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Žiadne potraviny a autobus raz za týždeň. Okraj kraja, na ktorý sa zabudlo

Ľudia v Prešovskom samosprávnom kraji o práci župana veľa nevedia. Trápia ich najmä cesty a nezamestnanosť, ale aj životné prostredie.

EKONOMIKA

Sagan či Hantuchová sa budú plateniu daní vyhýbať ťažšie

Ministerstvo chce zabrániť presunu ziskov.

Čo je nové na SME

SMEnaživo: Diskusia s kandidátmi na bratislavského župana

Príďte dnes o 18.00 diskutovať.


Už ste čítali?