Obnova áno, ale bez populizmu

Autor: Béla Bugár | 14.2.2012 o 13:51 | (upravené 14.2.2012 o 14:01) Karma článku: 7,61 | Prečítané:  909x

Za uplynulý rok a pol v odchádzajúcej koalícii, ale aj teraz som si všimol v politike jeden zaujímavý fakt. Do politických strán, resp. do ich okolia sa prebíjajú mladí, úspešní, sebavedomí, tvrdí manažéri. Dokázali vybudovať svojou dravosťou úspešné súkromné firmy, velili stovkám zamestnancov a socializovali sa v prostredí, kde boli centrom pozornosti, záujmu a platilo ich slovo. Ich rozhodnutia boli jediné správne. Na tomto samotnom fakte nie je nič zlé. Zlé to začína byť vtedy, ak sa tieto metódy uplatňujú aj v politike. Tu už nejde o súkromnú firmu, ale o štát a päť a pol milióna občanov. V politike nemôže platiť, že len môj názor je správny a už vôbec nemôže platiť metóda „po mne potopa“. V politike je potrebná pokora a schopnosť prijímať kompromisy.

Aj argument, že táto nová garnitúra, vzhľadom na svoje pevné ekonomické zázemie bude odteraz hľadieť len a len na „dobro národa“ pokrivkáva. Minimálne vtedy, ak ich nástup na pole politického marketingu je tak masívny, že by ho mali problém zafinancovať aj všetci traja mobilný operátori dohromady. Bez vysvetlenia, bez dokladovania zdrojov – len tak, s výkrikmi.

Do istého momentu sa môžeme tváriť, že pre nás je svet gombička. Do istého momentu sa môžeme správať ako aktivisti, porušovať dopravné predpisy, oblepovať parlament hanlivými nálepkami, organizovať ohňostroje, ale v istom momente treba na seba zobrať zodpovednosť. A tu vidím najväčšie úskalia frontálneho nástupu tzv. „novej vlny“.

Obnova ako taká, je prirodzený jav. Tak isto je prirodzená obnova politickej reprezentácie. Ale nie spôsobom „rúb a rež“. Nie na základe populizmu. Ale minimálne na základe dvoch hodnôt, ktoré Slovensko v tejto chvíli potrebuje: zodpovednosti a stability. Skúsme nezabúdať na dieťa. Nevylejme ho aj s vodou z vaničky. Možno pre začiatok by stačili konkrétne kroky a konkrétne návrhy minimálne v troch oblastiach: ako uchránime obyvateľov pred dopadmi krízy, kam chceme aby kráčalo Slovensko v budúcnosti a čo konkrétne navrhujeme okrem potopenia „starých“ politikov pre transparentnosť a spravodlivosť v tejto krajine. Aby titulky v novinách 11. marca 2012 neboli studenou sprchou pre celé Slovensko.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Nespávajú, aby mohli prekladať titulky. Zadarmo a za pár hodín

I love you, povie filmová postava a v titulkoch sa objaví: Ja láska vy.

DOMOV

Bývalý minister práce Mihál odchádza z SaS, pre postoje Sulíka

Mihál vraj nesúhlasí s niektorými postojmi predsedu strany Sulíka.

DOMOV

Žena, ktorá močila na Korán, ohrozila bezpečnosť Slovenska

Na videu obvinenej viala v pozadí slovenská vlajka.


Už ste čítali?