Komunikačný chaos

Autor: Béla Bugár | 6.6.2011 o 9:42 | Karma článku: 11,50 | Prečítané:  1944x

Prešiel už skoro rok, odkedy súčasná koalícia prevzala moc od trojice Smer-HZDS-SNS. Koaličnú zmluvu sme podpisovali plní nadšenia a verili sme, že sa nám čo najrýchlejšie podarí postaviť túto krajinu na nohy po nezodpovednom míňaní predchádzajúcej vlády. Klamal by som, ak by som tvrdil, že sa nám to už podarilo, ale vidím, že sme na dobrej ceste. Popularita koalícia napriek tomu stále klesá v očiach občanov. Nastal čas, aby sme sa zamysleli nad dôvodmi, prečo tomu tak je.

Čo vidí obyčajný človek: nová vláda chce sporiť, nová vláda zvyšuje ceny, kvôli novej vláde treba platiť v nemocniciach... V médiách sa týždeň čo týždeň objavujú informácie o krízach a možných rozpadoch vládnej koalície. Bolo by ľahké hodiť vinu na novinárov - že len vyhľadávajú senzácie - ale nebola by to pravda. Musíme si priznať, že táto koalícia má jeden veľký hendikep: zlú komunikáciu.

Ako príklad stačí spomenúť sociálne opatrenia. Podarilo sa nám dosiahnuť, aby dôchodcovia platili za lieky len do výšky 15 eur. Zaujímalo by ma, koľkí o tom vedia. Alebo o štátnom príspevku pre dvojičky. Takéto kroky ani len neplánovali ľavicové strany, ktoré o sebe tvrdia, že sú sociálne a ktoré neustále kritizujú súčasnú vládnu koalíciu.

Nedávno som sa dozvedel aj o tom, že v susednej Viedni je počet nemocničných lôžok skoro o tretinu nižší, ako v Bratislave. Ak porovnáme počet obyvateľov v oboch mestách – Viedeň má viac ako jeden a pol milióna, Bratislava len viac ako pol milióna – očakávali by sme opačný výsledok. Rozhodujúca je kvalita zdravotnej starostlivosti a nie kvantita lôžok. Žiaľ, ani tento fakt nie je dostatočne vysvetlený občanom, niet divu, že neveriacky krútia hlavy nad plánmi ministerstva zdravotníctva.

Problémy však nehľadajme len vo výrokoch koalície, ktoré smerujú von. Ani medzi sebou občas nevieme nájsť spoločnú reč. Mám pocit, že už teraz prebieha súťaženie medzi štyrmi stranami, čo nie celkom chápem, pretože do nasledujúcich parlamentných volieb zostávajú ešte tri roky. Nemali by sme sa zameriavať na vlastnú popularitu a pri každom menšom probléme utekať za novinármi. Ak sú medzi nami nedorozumenia, mali by sme ich riešiť medzi sebou.

Nechápte ma zle, nechcem na nikoho ukazovať prstom. Som si vedomý toho, aké ťažké je vysvetliť, že napríklad sporenie bude pre nás všetkých dlhodobo výhodné. Je mi však ľúto, že to dobré zatienia negatíva. Ale na tomto nesieme vinu všetci.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Expert na tajné služby: Putin verí len agentom. Česko je pre nich špeciálne

Rusi v exile sa dnes boja novičoku, hovorí ANDREJ SOLDATOV.

Píše Ivan Mikloš

To nemôže dopadnúť dobre (píše Ivan Mikloš)

Vláda má za sebou prvých trinásť mesiacov.


Už ste čítali?