Úradníci nad všetkým

Autor: Béla Bugár | 2.2.2015 o 13:17 | Karma článku: 6,47 | Prečítané:  1220x

Spomenul som si na jednu príhodu, keď nám rodinná známa, ktorá sa pred desiatimi rokmi vydala do zahraničia s plačom oznamovala, že jej zobrali občiansky preukaz. Takýto úradný počin, s ktorým akosi nerátala, ju úplne vyviedol z miery. A to ešte ani neplatil zákon o dvojitom štátnom občianstve.

Od momentu, že sa vydala za cudzieho štátneho príslušníka a odsťahovala sa za ním do zahraničia, má len cestovný pas. Naučila sa s tým žiť. Úplne chápem občanov, ktorých sa hlboko dotkol moment, keď im štát zoberie nielen občiansky preukaz, ale status, symbol, pevný bod, ktorý pre mnohých veľa znamenal. Všetci vieme, že tento truc zákon ublížil skoro tisícke  občanov. A vôbec nie, resp. nielen tým, voči ktorým bol namierený.

Už samotný fakt, že štát chce trestať svojich vlastných občanov odnímaním štátneho občianstva je zvrátený. Preto Most-Híd od začiatku bojoval a bojuje proti takémuto neústavnému konaniu. Zatiaľ bezúspešne.

Vôbec, ale vôbec sa neteším ani  „šalamúnskemu riešeniu“, ktoré platí od včera. Keď ministerský prípis a horlivý úradník bude rozhodovať o tom, kto môže získať späť stratené štátne občianstvo. Vládna strana urobila chybu už pri prijatí zákona a snaží sa to napraviť ešte horším krokom. Jednoducho odmietam stavať inštitút štátneho občianstva na rovnakú úroveň so subjektívnym postojom štátneho úradníka. Je to dehonestujúce. Tak pre samotný štatút štátneho občianstva, tak pre občanov ako aj pre samotný štát.

Nad osudmi občanov zas rozhodujú úradníci. Silní proti slabším. Mali by sme už konečne na túto prax zabudnúť. Raz a navždy.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Dávajte pozor, kam šliapete. Oslobodzovanie Mosulu potrvá

Islamský štát nemá veľkú šancu ubrániť svoje najväčšie mesto. Zároveň nemá kam ujsť a civilistov berie ako rukojemníkov.

EKONOMIKA

Rumuni aj Bulhari sú na tom s dôchodkami lepšie ako Slováci

Oveľa lepšie vyhliadky má Česko, Poľsko, Maďarsko, Rumunsko a Bulharsko.

KOMENTÁRE

Vojna proti Islamskému štátu už dávno nie je bojom o územie

Región bude krvácať dlhé roky.


Už ste čítali?