Od absolútnej nezávislosti k absolútnej straníckosti

Autor: Béla Bugár | 1.12.2014 o 16:20 | Karma článku: 5,84 | Prečítané:  1017x

Pred dvomi mesiacmi som na tomto mieste písal o absolútnej nezávislosti, keď sa na občanov Slovenska začala „valiť“ obrovská masa nezávislých kandidátov. Tak isto, ako som písal aj vtedy, aj dnes si myslím, že zastúpenie skutočných nezávislých kandidátov v zastupiteľstvách má svoj nenahraditeľný význam. Ako sa však ukazuje, v mnohých prípadoch „nezávislosť“  bola len taktika, ako byť úspešný vo voľbách.

Pre mňa povolebné priznania straníckej príslušnosti majú nepríjemnú príchuť. Cítim v nich totiž aj „nehovorenie pravdy“, cítim v nich neúprimnosť a cítim v nich aj stratu toho podstatného: čo budem inak, lepšie robiť pre svoju obec, mesto. Neuspokojuje ma ani fakt, že to je legitímna predvolebná taktika. Áno, to je. Ale je smutné, že táto taktika sa deje za jedným jediným účelom – aby som bol zvolený. Na kvalitu starostovskej, poslaneckej práce to nemá totiž žiaden vplyv. Ide len o formu. Nie o podstatu veci. Z tohto faktu pramení tá zvláštna príchuť.

                Od 16. novembra máme pred parlamentnými voľbami. Ako vieme, do parlamentu sa občan môže dostať len cez politické strany. Hrať sa na nezávislých sa tu nedá. Tak sa pre zmenu na slovenskú verejnosť začali valiť novovznikajúce politické strany. Jedna k jednej na pravo od stredu. Za jeden deň až tri, čo podľa mňa je  aj pre odolnú dušu občanov na Slovensku trošku veľa. A tu tak isto platí, že založiť politickú stranu môže každý. Je to jeho legitímne právo. Ten problém sa začína tam, ako aj pri „nezávislých“ kandidátoch – zatiaľ je to len a len forma, ako sa dostať do parlamentu. Bez odlišujúceho momentu jednej strany od druhej. Bez programu, bez konkrétnej obsahovej stratégie.  Neviem sa ubrániť tomuto pocitu. Len cítim, že to začína byť ďalšou stigmou na „pravej strane politického spektra“. A cítim, že táto cesta nevedie nikam. Najbližším potvrdením tohto stavu môžu byť práve parlamentné voľby v r. 2016.

                Skúsme sa zodpovedne postaviť k problému. Zaplniť priestor je treba kvalitným programom a zodpovednou alternatívou pre Slovensko. Zatiaľ to žiaľ vyzerá skôr na početnú,  ako na kvalitatívnu tlačenicu.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Trump chce meniť Ameriku, odkláňa sa aj od vlastnej strany

Populista a izolacionista. Donald Trump ukázal, že je rovnaký ako počas kampane.

ŽENA

Sociologička: Konzervatívnosť Slovenska je skôr mýtus

Tradičná forma rodiny pretrváva, no dospievame k rozmanitosti.

BRATISLAVA

Kompostér musí byť v každom dome

Ľudia musia po novom povinne separovať bioodpad.


Už ste čítali?