Robert Fico sa pre Slovensko stáva čoraz nebezpečnejším

Autor: Béla Bugár | 25.9.2014 o 13:30 | Karma článku: 13,23 | Prečítané:  2230x

Prvá schôdza NR SR po parlamentných prázdninách bola nevídanou ukážkou arogancie moci a prejavov schizofrénie vládnej strany.

Aj keď som si myslel, že ma po 24 rokoch v politike už nič neprekvapí, po práve skončenej schôdzi NR SR musím úprimne pripustiť, že som bol naivný, keď som takto uvažoval.

Po parlamentných prázdninách Ficova partaj vyradila desať opozičných návrhov z programu septembrovej schôdze Národnej rady SR. A ešte absurdnejším bol dôvod, prečo sa Smer návrhy opozičných poslancov rozhodol ignorovať: vraj sú súčasťou volebnej kampane pred novembrovými voľbami do miestnych samospráv a navrhovatelia týmito návrhmi vraj len chceli získať hlasy v komunálnych voľbách. Pritom svoje návrhy poslanci Smeru v programe schôdze nechali, akoby sa ich strany už kampaň netýkala.

Arogancia moci a opakované porušovanie ústavných práv – aj toto charakterizuje spôsob, akým pracuje v parlamente väčšina, ktorú reprezentujú poslanci Smeru. Opozičné návrhy sa sotva dostávajú do druhého čítania a iba mizivé percento z nich je napokon aj schválené. September v NR SR však ukázal ešte extrémnejšiu podobu mocenskej politiky jednej strany. V tejto súvislosti môžem iba súhlasiť s predsedom nášho poslaneckého klubu Lászlóm Solymosom, ktorý na tomto mieste napísal, že začiatok septembrovej schôdze pripomínal rok 1948 a vtedajšie praktiky Československej komunistickej strany na čele s Klementom Gotwaldom.

Septembrová schôdza sa po vyradení opozičných poslaneckých návrhov zmenila na spanilú jazdu Smer-u, keďže strana Most-Híd, ako aj ďalšie opozičné strany na protest napokon stiahli z programu rokovania všetky svoje návrhy.

Nielen začiatok, ale aj záver ostatnej schôdze ukázal ďalšiu nebezpečnú poruchu vládnej strany – Smer, zdá sa, trpí schizofréniou, ktorej prejavy už celkom jednoznačne kazia imidž tejto krajiny. Dvojdňová parlamentná rozprava o uznesení Národnej rady SR k situácii na Ukrajine jednoznačne potvrdila, že Smer v tejto otázke nie je jednotný a nedokáže svetu vyslať jednoznačný signál hodný členskej krajiny EÚ. 

Nebezpečná v tejto súvislosti je predovšetkým pro-putinovská rétorika Roberta Fica, ktorý svojmu straníckemu kolegovi, ministrovi zahraničných vecí, prakticky znemožňuje vykonávať dôveryhodnú zahraničnú politiku.

Fico neguje dôveryhodnosť Slovenska na poli medzinárodnej diplomacie a robí z tejto krajiny nedôveryhodného partnera, na ktorého sa ani najbližší spojenci nemôžu spoľahnúť. Súčasný premiér je zdá sa mi, pre Slovensko a jeho občanov, čoraz nebezpečnejší.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Kto dal policajtom indície o uplácaní poslancov z Gorily?

O úplatkoch pred policajtmi rozhovorila pravdepodobne Zuzana Martináková, ale iba mimo záznam. Na oficiálnom výsluchu podozrenia nepotvrdila.

TECH

Štyri tipy ako míňať menej dát na iPhonoch

Ak vždy príliš skoro prečerpáte mesačný limit dát, vyskúšajte niektorú z týchto rád.


Už ste čítali?