Keď sa predstava spojí so skutočnosťou

Autor: Béla Bugár | 16.6.2014 o 18:09 | Karma článku: 9,30 | Prečítané:  1053x

Na jednom zo svojich stretnutí s občanmi som sa prihovoril malému chlapcovi a opýtal som sa ho, čím by chcel byť, keď bude veľký. Povedal, že prezidentom. Keď som sa ho opýtal prečo, povedal: lebo prezident je múdry a je dobrý. Veľmi zjednodušená, ale o to výstižnejšia charakteristika prezidenta.

Každý z nás má od malička vytvorený obraz vo svojej mysli o tom, aký by mal byť ten jeho prezident. A ten obraz u väčšiny z nás je skutočne o láskavom, spravodlivom a dôstojnom človeku, ktorý bude vedieť byť nad vecou, ktorý bude štátnikom, ktorý sa vždy rozhodne správne. Už samotné slovo „prezident“ vyvoláva pocit úcty.  Je na škodu každej krajiny, každého občana, ak sa obraz toho aktuálneho prezidenta neprekryje so spomínaným obrazom a očakávaniami. Stáva sa to. A nielen u nás.

Včera som sa zúčastnil na inaugurácii pána prezidenta Andreja Kisku. Zatiaľ sa viem vyjadriť len o svojich aktuálnych pocitoch. Som rád, že strana Most-Híd podporila jeho kandidatúru. Po včerajšku som presvedčený, že bude tým očakávaným prezidentom – bude spravodlivý, dôstojný a silný prezident. Bude skutočne prezidentom všetkých občanov, tak ako to sľúbil: „Budem zachovávať ústavu a hájiť záujmy občanov“. A to aj vtedy, ak sa treba zastať menšín a slabších, keď budú v práve. Že bude rešpektovať rozmanitosť Slovenska a bude zástancom tolerancie a  spolupráce. Že bude trpezlivým mediátorom pri riešení tém, kde je nevyhnutná diskusia a dohoda dotknutých strán. Že bude chcieť byť prezidentom krajiny, kde sa budú všetci cítiť dobre a nebude žiadna skupina občanov potláčaná a úkor inej.  A to aj vtedy, ak ho občania po niekoľkých mesiacoch pôsobenia v úrade prestanú vnímať ako „nepolitika“ a opadne očarenie z nového. 

Prajem pánovi prezidentovi, aby sa jeho činnosť v úrade prekryla s obrazom o tom správnom prezidentovi v našich hlavách. Aby čo najviac občanov povedalo: Toto je môj prezident. S prirodzenou a úprimnou úctou. Nielen zo slušnosti.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Trump chce meniť Ameriku, odkláňa sa aj od vlastnej strany

Populista a izolacionista. Donald Trump ukázal, že je rovnaký ako počas kampane.

ŽENA

Sociologička: Konzervatívnosť Slovenska je skôr mýtus

Tradičná forma rodiny pretrváva, no dospievame k rozmanitosti.

BRATISLAVA

Kompostér musí byť v každom dome

Ľudia musia po novom povinne separovať bioodpad.


Už ste čítali?